Portal Biura rachunkowe Warmia o zmianach w prawie pracy

Portal Biura rachunkowe Warmia o zmianach w prawie pracy

Nowy rok zwiastuje wiele zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Wielu szefów będzie zmuszonych zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się dobre dla pracowników, czy może doprowadzą do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przejrzeć dostępne wiadomości i znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Najważniejszą zmianą będzie wprowadzanie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Bieżąco wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób uregulowane. Taki stan rzeczy bardzo często wykorzystywany jest przez pracodawców. Według rządu taka praktyka odpowiada za złą sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają doprowadzić do sytuacji, w której pracodawca będzie musiał zastanowić się, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problem leży tym, że razem z wejściem w życie płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie w górę pójdzie też płaca minimalna umowy o pracę. Ten wzrost najbardziej odczują przedsiębiorcy, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle przerażająca bo może prowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie ludzi w celu unikania kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na skok statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się tragicznie prezentować we wszelkiego rodzaju badaniach opinii publicznej.

Projektanci ustawy wyliczyli konkretny zysk jaki wpłynie po wejściu przepisów w życie. Interesujące jest to czy w szacunkach uwzględnili niechęć szefów do nowych zmian i ewentualne zwolnienia. Czas odpowie na to pytanie. Zapowiadane zmiany rodzą kolejne pytania, na które trudno w tym momencie odpowiedzieć. Być może zamiast kroku w przód gospodarka wykonana dwa kroki w tył.

O komentarz zapytaliśmy panią Martę Lewandowską odpowiadającą za portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to realne zagrożenie, które powinno być brane pod uwagę bowiem poprawa tej sytuacji może być bardzo trudna. Do wejścia ustawy w życie zostało kilka miesięcy warto ten czas wykorzystać na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 5 (ostatnio: 13.10.2017 12:06:45)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 24.09.2016 07:08:28)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz