Ławki parkowe i meble miejskie

Ławki parkowe i meble miejskie

Architektura miejska, czy też tzw. drobna architektura i meble miejskie to temat który przez wiele, sporo dekad nie był podejmowany w świadomości społeczeństwa. Ot, jest sobie alejka wśród drzew, blisko ścieżki stoją ławki parkowe albo kosze na odpadki. Zwykła rzecz, zawsze tak było, co za problem? zobaczymy propozycję na meble miejskie. Okazuje się wszakże, że jak najbardziej, jest.

Myśląc o małej architekturze, w rzeczywistości piszemy o powierzchni jaka nas otacza. O tym, jak wyglądają zieleńce, placyki, ścieżki, ogrody. O tym, czy jest gdzie wyrzucić starą gazetę, czy jest gdzie usiąść gdy mamy dość, czy chodząc w słońcu razi nas słońce. Mówiąc krótko, architektura komunalna wpływa na to, czy jesteśmy skłonni w danym miejscu być, a potem tam wrócić.

Ale czym w rzeczywistości mała architektura jest, co się na nią składa? Ano chociażby stojaki na rowery, ławki parkowe i kosze uliczne. Wszystkie te drobne elementy które omijamy a którymi nie rozmyślamy – a to przecież one w znacznej mierze odpowiadają za wygląd a także atmosferę okolicy, ale też jego użyteczność i bezpieczeństwo.

Stojaki rowerowe choćby. Mogą być nowiutkie i zgodne z najnowszymi trendami, jednak równocześnie tak dziwne, że kompletnie niewygodne. Ławki parkowe mogą być nudne, ale nad wyraz mocne, dzięki czemu zniosą dużo lat. A kosze uliczne, mogą być na stałe przymocowane do ziemi (np. kosze betonowe) jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość a także bezpieczeństwo (nikt raczej nie zdemoluje go w czasie demonstracji ulicznej) albo metalowe czy wręcz plastikowe, nieskomplikowane do zmiany ale nie aż tak solidne. Pozostając w tematyce koszy: kosze parkowe znowuż muszą dostatecznie kreować się z anturażem krzaków, ale niekoniecznie być odpornymi na manifestacje.

Potrzebujemy czy nie, mała architektura to coś, co ma znaczenie na każdego z nas, więc należałoby się tą kwestią zaciekawić i poczytać parę tekstów w internecie.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 7 (ostatnio: 01.01.2018 14:11:28)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 22.01.2017 01:32:27)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz