Jak długo szukać psychoterapii – skąd czerpać wiedzę?

Jak długo szukać psychoterapii - skąd czerpać wiedzę?

Najwięcej ludzi o terapii słyszy od bliskich, którzy z tej formy pomocy korzystali lub z filmów lub książek. Jest wiele stereotypów odnoszących się do tej formy pomocy – najczęściej wynikają one z niewiedzy. Osoby, które z niej korzystają mają zwykle zwykłe i rzeczowe a mniej skrajne opinie.

W przypadku wielu dolegliwości psychologicznych, kryzysów i konfliktów, które w ciągu życia stają się udziałem wszystkich ludzi psychoterapia jest najprostszym sposobem pomocy i leczenia – począwszy od głębokich zaburzeń a kończąc na niewielkich ale przykrych kłopotach, np. z nastrojem. Wieloletnie badania i poszukiwania wskazują nie tylko na skuteczność terapii ale również na to, że aplikacja różnych koncepcji i szkuł myśli psychoterapeutycznej daje podobny rezultat terapeutyczny – wśród prawdopodobnych przyczyn tego stanu rzeczy podnosi się osobowość terapeuty i jej zaufanie do metody, w której ramach pracuje.

Profesjonalni terapeuci otrzymują uprawnienia od organizacji szkoląco-akredytujących, które w znakomitej większości same związane są z międzynarodowymi zrzeszeniami psychoterapii. Dotychczas brakuje ustawowej regulacji zawodu psychoterapeuty, ale zgodą większości stowarzyszeń polskich psychoterapeutów profesją tą można się zajmować jedynie po ukończeniu minimum czteroletnich, podyplomowych studiów w tym zakresie (lub w ich trakcie). Więc psychoterapeuta to całkowicie inny zawód niż psycholog (po studiach magisterskich psychologicznych), psychiatra (po studiach medycznych) czy terapeuta uzależnień (po szkoleniach w tym zakresie).

Pomoc terapeutyczna przeznaczona jest dla jednostek i związków ale też dla rodzin, grup oraz organizacji. Niektóre podejścia wręcz koncentrują się na pracy ponadindywidualnej (system rodzinny, grupa, społeczności).

Dla ludzi, którzy rozważają możliwość poszukiwania wsparcie dla siebie, swojego małżeństwa lub rodziny dostępna jest bogata literatura, przewodniki oraz morze informacji w Internecie – np. na portalu NGO. Dowiadując się więcej można lepiej zorientować się, czy jest to typ pracy, który warto zaryzykować, licząc na rozwiązanie trudności.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 27 (ostatnio: 11.04.2019 16:43:01)
  • yahoo: 9 (ostatnio: 27.11.2017 03:33:44)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz