Budynki energooszczędne – Warszawa

Budynki energooszczędne - Warszawa

Jest dużo elementów, które oddziałują na standard energetyczny osiągany przez budowany dom. Znaczenie ma zarówno parametry klimatyczne jak i lokalne cechy terenowe, ale także sposób ukształtowania formy domu oraz użyte technologie.

Jednym z ważniejszych jest ukształtowanie formy budynku. Powinno się projektować domy zwarte, im bardziej budynek przypomina sześcian tym korzystniej z punktu widzenia energooszczędności.

Zwartość bryły, określana jest tak zwanym parametrem kształtu A/V. Rozrzeźbienie budynku, które wpływa na powiększenie wskaźnika A/V o 0,1 zmusza do pogrubienia warstwy izolacji termicznej o circa 2-3 cm. W przypadku budynków pasywnych nie jest możliwe w polskim klimacie otrzymanie parametru pasywnego dla wskaźnika kształtu A/V większego niż 0,7.

Dom powinien być otoczony wokoło termoizolacją, jakiekolwiek otwory lub zmniejszenie grubości tej warstwy to tak zwane mostki cieplne. W przypadku budynków pasywnych powinno się wyeliminować wszelkie mostki cieplne. Budynek powinien być bardzo szczelny – przepływ powietrza do środka musi odbywać się tylko kontrolowanie. Szczelność domu powinna osiągać wartość ok. 1,0 lub poniżej 0,6 dla budynków pasywnych.

Lokalizowanie pomieszczeń powinno się odbywać według zasady: pomieszczenia gospodarcze i pomocnicze powinno się lokalizować od kierunku północnego. W środku zespołu powinno się lokalizować pomieszczenia o większej temperaturze np.sauny. Od wschodu lokalizuje się zazwyczaj kuchnie lub sypialnie. Pokój dzienny najkorzystniej jeśli jest lokalizowany od południa lub południowo-zachodniej.

Najwięcej okien powinno się umieszczać na fasadzie południowej – damy mozliwość odbioru największych zysków z promieniowania słonecznego w sezonie zimowym. Okna południowe powinno się zabezpieczyć przed penetracją promieni słonecznych w lecie. W dzisiejszych czasach okna posiadają dobre parametry izolacyjności cieplnej. Jednakże nawet najnowocześniejsze współczesne okno ma niekorzystne parametry od ściany zewnętrznej.

Metoda budowania ścian nie różni się niczym istotnym od klasycznych metod, jedynie warstwa izolacji termicznej powinna być o lepszych parametrach. Grubość warstwy izolacji termicznej waha się w granicach 18 cm – 50 cm w zależności od współczynnika lambda produktu z którego wykonano izolację.

Najlepsze okno o dobrych parametrach termicznych nie spełni swojego zadania jeśli zostanie niewłaściwie przymocowane. Najczęściej popełniane błędy to mocowanie, który generuje nadmierny mostek cieplny oraz nieszczelność połączenia. Okno powinno się montować w taki sposób, by znajdowało się w grubości ocieplenia.


Ocena: 4/5 (2 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 17 (ostatnio: 23.01.2019 02:27:27)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 30.08.2015 21:32:14)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz